Lars Beckman (M) - Riksdagen

Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 47
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 14 juni 2018 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2017/18:CU36 14 juni 2018 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning
Interpellationsdebatt 2017/18:511 av Lars Beckman (M) 8 juni 2018 Information till försäkringstagare
Interpellationsdebatt 2017/18:498 av Lars Beckman (M) 8 juni 2018 Bärgning av bilar

Utbildningsplikt för nyanlända

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1612 Utbildningsplikt för nyanlända av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I Ekot i SR den 13 augusti avslöjas att den utbildningsplikt för nyanlända som regeringen införde vid årsskiftet har fått en minst sagt trög start. Hittills i år har knappt 5 500 personer

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-28 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB)

Kontroll av friskolor

Skriftlig fråga 2017/18:1611 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1611 Kontroll av friskolor av Lars Beckman M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Nya Kastets Skola håller på att etablera sig i Gävle efter att ha fått klartecken för detta från Skolinspektionen. Gävle kommun har motsatt sig etableringen av skolan som enligt uppgifter har en tydlig koppling till islamistisk extremism

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-27 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1611 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Utländska bärplockarläger och rådande eldningsförbud

Skriftlig fråga 2017/18:1600 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1600 Utländska bärplockarläger och rådande eldningsförbud av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Omfattande skogsbränder har under en tid härjat runtom i landet. Människor har på sina håll tvingats fly från sina hem och stora ekonomiska värden har gått förlorade då skogsägare

Inlämnad: 2018-08-03 Svarsdatum: 2018-08-17 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1600 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.