Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. M, KD, C med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om verkställbarhet av beslut om lov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (pdf, 76 kB)

med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer -politik för en hållbar stadsutveckling

Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:230 Strategi för Levande städer politik för en hållbar stadsutveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att revidera det övergripande målet för hållbara städer och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:CU39
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:4159 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler

Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. M, C med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om barnets rätt att yttra sig i adoptionsutredningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:CU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4007 av Mats Green m.fl. (M, C) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.