Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Möjligheten för jägare att jaga med lampa

Motion 2018/19:2461 av Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2461 av Lars Beckman M Möjligheten för jägare att jaga med lampa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga möjligheterna för jägare att jaga med lampa och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag får endast fast belysning


Utskottsberedning: 2018/19:MJU6

Motion 2018/19:2461 av Lars Beckman (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2461 av Lars Beckman (M) (pdf, 68 kB)

Upphandling av tv- och radioprogram

Motion 2018/19:2460 av Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2460 av Lars Beckman M Upphandling av tv- och radioprogram Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningen för att upphandla delar av tv- och radioprogrammen i allmänhetens tjänst och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2460 av Lars Beckman (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2460 av Lars Beckman (M) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. M Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Sammanfattning Sverige är i stort behov av bostadspolitiska reformer. Behovet av viktiga reformer har under den senaste mandatperioden fått stå tillbaka för en återgång till


Utskottsberedning: 2018/19:CU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 143 kB) Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.