Lars Beckman (M) - Riksdagen

Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 47
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 14 juni 2018 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2017/18:CU36 14 juni 2018 Skriftlighetskrav vid telefonförsäljning
Interpellationsdebatt 2017/18:511 av Lars Beckman (M) 8 juni 2018 Information till försäkringstagare
Interpellationsdebatt 2017/18:498 av Lars Beckman (M) 8 juni 2018 Bärgning av bilar

Sociala avgifter

Interpellation 2013/14:98 av Omanovic, Jasenko (S)

den 7 november Interpellation 2013/14:98 Sociala avgifter av Jasenko Omanovic (S) till finansminister Anders Borg (M) Arbetslösheten har bitit sig fast på en hög nivå under den nuvarande regeringens tid vid makten. Långtidsarbetslösheten har tredubblats och var fjärde ungdom saknar ett

Inlämnad: 2013-11-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sociala avgifter

Ekonomisk brottslighet i byggbranschen

Interpellation 2013/14:74 av Lindberg, Teres (S)

den 25 oktober Interpellation 2013/14:74 Ekonomisk brottslighet i byggbranschen av Teres Lindberg (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Enligt Skatteverkets uppskattning kostar svartarbete över 60 miljarder kronor i uteblivna skatteintäkter. Ungefär 10 av dessa härrör från byggbranschen.

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk brottslighet i byggbranschen

Gårdsförsäljning

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M) Gårdsförsäljning M1422 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till gårdsförsäljning. Motivering I Sverige har vi både ett alkoholmonopol och ett


Utskottsberedning: 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So617 av Rune Wikström och Lars Beckman (M) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.