Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 47
Titel Egenföretagare/Regionchef
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Osund konkurrens

Skriftlig fråga 2017/18:1279 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1279 Osund konkurrens av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S De hälsocentraler som drivs av Region Gävleborg gör ett nytt förlustår rapporterar medier i Gävleborg. Sedan hälsovalet infördes har regionens vårdcentraler missat det ekonomiska målet varje år. Enligt siffror som helahälsingland.se

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1279 av Lars Beckman (M) (pdf, 84 kB)

Vargattacker på får

Skriftlig fråga 2017/18:1271 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1271 Vargattacker på får av Lars Beckman M till Miljöminister Karolina Skog MP Runt 40 får har dödats och 10 skadats i ett omfattande vargangrepp i Sjundareviret. Länsstyrelsens personal har kunnat bekräfta att det rör sig om ett vargangrepp och har varit på plats för att besiktiga de döda och skadade djuren.

Inlämnad: 2018-05-07 Svarsdatum: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1271 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB)

Flexjobb

Interpellation 2017/18:521 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:521 Flexjobb av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Alla som vill och kan arbeta i Sverige ska ha möjlighet att göra det. Det måste verkligen gälla alla i Sverige även den som har en funktionsnedsättning. Inför valet 2014 lovade såväl Miljöpartiet som Socialdemokraterna

Inlämnad: 2018-05-02 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:521 av Lars Beckman (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.