Lars Eriksson(S)

Lars Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 343
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864452
E-post lars.a.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mälardalens högskola

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillverkningsindustrins betydelse för Sverige, Västmanland och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2201 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Åtgärder mot den illegala cabotagetrafiken

Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S) Åtgärder mot den illegala cabotagetrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att fortsätta arbetet mot den illegala cabotagetrafiken och för ordning och reda på våra vägar och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2178 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Bättre arbetsmiljö för läkare

Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S) Bättre arbetsmiljö för läkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa möjligheter till förbättrad arbetsmiljö för läkarkåren och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vårdkrisen


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2139 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.