Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran

Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett nytt lagförslag som värnar möjligheten


Utskottsberedning: 2017/18:NU13

Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD) (pdf, 72 kB)

med anledning av skr. 2017/18:202 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri

Motion 2017/18:4109 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4109 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av skr. 2017/18:202 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förse svensk industri med grundläggande och nödvändiga förutsättningar


Utskottsberedning: NU

Motion 2017/18:4109 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4109 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder – för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna och utveckla valfrihet och mångfald


Utskottsberedning: 2017/18:NU19

Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4106 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.