Lars Mejern Larsson(S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 20
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiskt samarbete kring färdtjänsten

Motion 2017/18:2144 av Lars Mejern Larsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2144 av Lars Mejern Larsson (S) Nordiskt samarbete kring färdtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen vid den pågående översynen av den nordiska konventionen om socialt bistånd och sociala tjänster bör säkerställa


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2144 av Lars Mejern Larsson (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2144 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 61 kB)

Effektiv och patientnära vård

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) Effektiv och patientnära vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya styrande principer för hälso- och sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Tolkning av reglerna kring sjukpenning vid dag 180

Motion 2017/18:2216 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2216 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S) Tolkning av reglerna kring sjukpenning vid dag 180 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett fungerande regelverk för rehabilitering och tillkännager detta för


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:2216 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2216 av Lars Mejern Larsson och Mikael Dahlqvist (båda S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.