Lars Mejern Larsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 21
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 05 (ersättare 050301-050526) och 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant näringsutskottet 05, socialutskottet 05, kulturutskottet 06-10, trafikutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10- och EU-nämnden 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och Nordiska rådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Lars-Göran Larsson och bibliotekskanslisten Henny Högberg, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, bygg och anläggning, Karlstad, slutår 83.
  • Anställningar

    Posten, Tomteboda och Karlstad 85-87. Snickare, Diös/Siab i Karlstad 87-95. Ombudsman, Bygg 29:an i Värmland 95-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad 98-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare, kollektivtrafiknämnden 95-98 och tillväxtutskottet. Ledamot, fritidsnämnden 99-02 och arbetsgruppen för demokratifrågor 99-01. Ordförande, tekniska nämnden 03-. Ersättare, Region Värmland kommunalförbund 03. Suppleant, Karlstad Stadshus AB och Helax bränsleutveckling AB 05-06. Ledamot, Karlstad-Grums vattenförbund och Stiftelsen Karlstads studentbostäder 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna i Norrstrand i Karlstad och Byggfackens Socialdemokratiska förening. Ledamot, Socialdemokraterna i Värmlands distriktsstyrelse. Styrelseledamot, Bygg 29:an Värmland, LO Värmland, Värmlands Folkblad AB, Riksbyggen Värmland, TBM Utbildning AB, RYK Värmland, Byggarbetsnämnden Värmland, Byggnads förbundsfullmäktige, VVS-branchens yrkeskommitté och NTF Värmland.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

IUC

Skriftlig fråga 2007/08:1638 av Larsson, Lars Mejern (s)

den 11 september Fråga 2007/08:1638 IUC av Lars Mejern Larsson (s) till näringsminister Maud Olofsson (c) Utvecklingstakten i industrin är hög. För att hinna följa utvecklingen och dess möjligheter som företagare och medarbetare är det avgörande att de har goda tillgångar till de resurser

Inlämnad: 2008-09-11 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Vägar på landsbygden

Skriftlig fråga 2007/08:1322 av Larsson, Lars Mejern (s)

den 11 juni Fråga 2007/08:1322 Vägar på landsbygden av Lars Mejern Larsson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Vägverket inför, på uppdrag av riksdag och regering, ett nytt hastighetssystem. Detta hastighetssystem är baserat på 40, 60, 80, 100 och 120 kilometer i timmen. Hastigheterna

Inlämnad: 2008-06-11 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

A-kassa och arbete utomlands

Skriftlig fråga 2007/08:1321 av Larsson, Lars Mejern (s)

den 11 juni Fråga 2007/08:1321 A-kassa och arbete utomlands av Lars Mejern Larsson (s) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) Regeringsrätten avgjorde nyligen en tvist om a-kassa för en byggnadsarbetare som inte ville ta arbete i Norge, vilket han enligt Regeringsrätten borde ha gjort.

Inlämnad: 2008-06-11 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.