Lars Mejern Larsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 20
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Höjd hastighetsgräns för vissa bussar

Skriftlig fråga 2011/12:742 av Larsson, Lars Mejern (S)

den 4 september Fråga 2011/12:742 Höjd hastighetsgräns för vissa bussar av Lars Mejern Larsson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Busstrafiken är en mycket viktig del av den svenska kollektivtrafiken. Ett ökat kollektivtrafikresande i Sverige är positivt för både klimatet,

Inlämnad: 2012-09-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

med anledning av skr. 2011/12:139 Riksrevisionens rapport om medfinansiering av statlig infrastruktur

Motion 2011/12:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2011/12:139 Riksrevisionens rapport om medfinansiering av statlig infrastruktur S28005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om de problem med bl.a. lägre samhällsekonomisk


Utskottsberedning: 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2011/12:118 Planeringssystem för transportinfrastruktur

Motion 2011/12:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2011/12:118 Planeringssystem för transportinfrastruktur S27012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om planeringssystem för transportinfrastruktur. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2011/12:TU13
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:T9 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.