Lars Mejern Larsson (S)

Lars Mejern Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 20
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864765
E-post lars.mejern.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-03-01 – 2005-05-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-13 – 2014-10-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-06-22 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effekter av regeringens näringspolitik

Skriftlig fråga 2012/13:757 av Larsson, Lars Mejern (S)

den 12 september Fråga 2012/13:757 Effekter av regeringens näringspolitik av Lars Mejern Larsson (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Ständiga neddragningar har präglat det värmländska näringslivet, och senast i förra veckan varslade Stora Enso i Skoghall återigen om uppsägningar.

Inlämnad: 2013-09-12 Besvarare: Annie Lööf (C)

Uppehållstillstånd

Skriftlig fråga 2012/13:756 av Larsson, Lars Mejern (S)

den 12 september Fråga 2012/13:756 Uppehållstillstånd av Lars Mejern Larsson (S) till statsrådet Tobias Billström (M) Nuvarande regler inom migrationspolitiken har tidigare diskuterats. Värmländska medier, både Nya Wermlands-Tidningen och Värmlands Folkblad, har rapporterat kring en 88-årig

Inlämnad: 2013-09-12 Besvarare: Tobias Billström (M)

Försämrad samhällsservice för företagarna och de boende i Hagfors

Skriftlig fråga 2012/13:599 av Larsson, Lars Mejern (S)

den 18 juni Fråga 2012/13:599 Försämrad samhällsservice för företagarna och de boende i Hagfors av Lars Mejern Larsson (S) till näringsminister Annie Lööf (C) Statens myndigheter och företag avvecklar alltmer av sin verksamhet ute i landet. Det berör framför allt de delar av landet som

Inlämnad: 2013-06-18 Besvarare: Annie Lööf (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.