Lawen Redar (S)

Lawen Redar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lawen.redar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-10-01 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-08-25
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-150930). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och skatteutskottet 14-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Fastighetsförvaltaren Nasradin Redar och undersjuksköterskan Farangiz Rezaii.
  • Utbildning

    Stockholms Fria Gymnasium, slutår 08. Jur.kand., Stockholms Universitet 17.
  • Anställningar

    Fritidsledare, Stockholms Stadsmission 10-11. Projektledare, Stockholms Stadsmission 11. Projektledare, Rädda Barnen 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fred och demokratisk ordning i Irak efter Isis

Interpellation 2016/17:168 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2016/17:168 Fred och demokratisk ordning i Irak efter Isis av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Hela det irakiska folket har utsatts för ett kraftigt lidande under årtionden av förtryck, våld, krig och brist på demokrati och mänskliga rättigheter. Sedan USA:s invasion av Irak 2003

Inlämnad: 2016-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:168 av Robert Hannah (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fred och demokratisk ordning i Irak efter Isis

Situationen i Turkiet

Interpellation 2016/17:165 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2016/17:165 Situationen i Turkiet av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S Tydliga tecken visar att president Erdoğans regim inte längre bör betraktas som demokratisk. Den tunna fernissa som tidigare funnits flagnar snabbt. Inför de senaste valen organiserade regimen något som närmast

Inlämnad: 2016-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:165 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen i Turkiet

Utvecklingen i Turkiet

Interpellation 2016/17:138 av Hans Linde (V)

Interpellation 2016/17:138 Utvecklingen i Turkiet av Hans Linde V till Utrikesminister Margot Wallström S Under Erdoğans styre har utvecklingen i Turkiet tagit tydliga steg i helt fel riktning. Sedan sommarens misslyckade kuppförsök har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat ytterligare. Rapporter

Inlämnad: 2016-11-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:138 av Hans Linde (V) (pdf, 96 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen i Turkiet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.