Lawen Redar (S)

Lawen Redar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lawen.redar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-10-01 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-08-25
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-150930). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och skatteutskottet 14-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Fastighetsförvaltaren Nasradin Redar och undersjuksköterskan Farangiz Rezaii.
  • Utbildning

    Stockholms Fria Gymnasium, slutår 08. Jur.kand., Stockholms Universitet 17.
  • Anställningar

    Fritidsledare, Stockholms Stadsmission 10-11. Projektledare, Stockholms Stadsmission 11. Projektledare, Rädda Barnen 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Att ställa Erdogan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten

Interpellation 2015/16:399 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2015/16:399 Att ställa Erdoğan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S När den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdoğan inte fick det valresultat som kunde ge honom sultanställning inledde han i somras en mycket repressiv politik.

Inlämnad: 2016-02-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:399 av Jabar Amin (MP) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Att ställa Erdogan inför internationell domstol för brott mot mänskligheten

Turkiskt EU-medlemskap

Interpellation 2015/16:394 av Tina Acketoft (L)

Interpellation 2015/16:394 Turkiskt EU-medlemskap av Tina Acketoft L till Utrikesminister Margot Wallström S Turkiet ansökte om EU-medlemskap redan 1987. Det dröjde till 2005 innan unionen inledde samtal med landet angående ett eventuellt framtida medlemskap. Det stod redan från början klart att landet hade en lång väg

Inlämnad: 2016-02-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:394 av Tina Acketoft (L) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiskt EU-medlemskap

Pressfrihet i Turkiet

Interpellation 2015/16:391 av Birgitta Ohlsson (L)

Interpellation 2015/16:391 Pressfrihet i Turkiet av Birgitta Ohlsson L till Utrikesminister Margot Wallström S Samtidigt som MR-grupper rapporterar att Turkiet drabbats av de värsta våldsamheterna på flera år försvåras situationen för journalister i snabb takt. Det är uppenbart att Erdoğanregimen till varje pris försöker

Inlämnad: 2016-02-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:391 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Pressfrihet i Turkiet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.