Leif Pettersson (S)

Leif Pettersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ombudsman.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 –
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försvarsjobb

Skriftlig fråga 2013/14:390 av Pettersson, Leif (S)

den 5 februari Fråga 2013/14:390 Försvarsjobb av Leif Pettersson (S) till försvarsminister Karin Enström (M) I medierna förekommer nu uppgifter om att Försvarsmakten ska flytta ett antal arbeten inom ekonomifunktionen från Boden till Stockholm. Dessa arbeten kom till Boden via den försvarsuppgörelse

Inlämnad: 2014-02-05 Besvarare: Karin Enström (M)

Vägmärket ställplats

Skriftlig fråga 2013/14:14 av Pettersson, Leif (S)

den 24 september Fråga 2013/14:14 Vägmärket ställplats av Leif Pettersson (S) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) Transportstyrelsen har lämnat förslag till Näringsdepartementet om ett nytt trafikmärke, ställplats. Det är avsett att användas där man kan ställa upp bland annat husbilar. Jag

Inlämnad: 2013-09-24 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Regelverket kring motorcyklar

Skriftlig fråga 2013/14:11 av Pettersson, Leif (S)

den 20 september Fråga 2013/14:11 Regelverket kring motorcyklar av Leif Pettersson (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Det finns ett hål i regelverket när det gäller motorcyklar som regeringen kan åtgärda. Om man vill köra upp för körkort behörighet A måste man ha en

Inlämnad: 2013-09-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.