Leif Pettersson (S)

Leif Pettersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ombudsman.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 –
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:18 av Monica Green m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 avMonica Green m.fl. (S) med anledning av regeringens proposition 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3

med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg 201314S9009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025 201314S9008 med anledning av Skr 2013 14 233 åtgärdsplanering för transportsystemet 2014 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 9 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.