Leif Pettersson (S)

Leif Pettersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ombudsman.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-11-03 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-11-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 –
    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 10-. Suppleant civilutskottet 06-10, kulturutskottet 06-14, försvarsutskottet 07- och finansutskottet 14-. Ledamot Valprövningsnämnden 15-. Suppleant Riksrevisionens styrelse 06-10 och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Järnverksarbetaren Thure Pettersson och handelsanställda Astrid Pettersson, f. Renberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Luleå, slutår 73.
  • Anställningar

    Järnverksarbetare 73-76. Ombudsman, SSU Norrbotten och SSU Stockholms län 76-81. Ombudsman, Socialdemokraterna i Huddinge, Stockholms län, Boden och Norrbotten 81-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, E-offentlighetskommittén 08-10. Ledamot, referensgruppen till utredningen om översyn av filmcensuren för vuxna 08-09. Suppleant, Presstödsnämnden 08-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Boden 06-. Ledamot, kommunstyrelsen, Huddinge 88-90. Styrelseledamot, Stiftelsen Boden Bo 98-06.
  • Bostadsort

    Boden

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svaveldirektivet

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M)

Interpellation 2014/15:497 Svaveldirektivet av Gunnar Hedberg M till Statsrådet Anna Johansson S Sedan den 1 januari 2015 gäller mycket hårda krav för de så kallade svavelkontrollområdena SECAInom områdena, som bland annat omfattar Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen får bränslet inte innehålla mer än 0,10 viktprocent

Inlämnad: 2015-04-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svaveldirektivet

Tyngre lastbilar

Interpellation 2014/15:386 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2014/15:386 Tyngre lastbilar av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Anna Johansson S Alliansregeringen påbörjade ett viktigt arbete för att möjliggöra tyngre lastbilar upp till 74 ton. Tyngre fordon kan minska utsläppen eftersom lastbilarna då kan lasta mer och köra färre gånger. Effektiviteten och lönsamheten

Inlämnad: 2015-03-12 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:386 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tyngre lastbilar

Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige

Interpellation 2014/15:197 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2014/15:197 Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige av Sten Bergheden M till Statsrådet Anna Johansson S Den 23 april fick Transportstyrelsen i uppdrag att utreda möjligheterna att tillåta högre bruttovikt och längre lastbilar. Utredningen är klar och

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:197 av Sten Bergheden (M) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges företag som väntar på svar när längre och tyngre lastbilar ska bli godkända i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.