Lena Asplund(M)

Lena Asplund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 200
Titel Biomedicinsk analytiker
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864793
E-post lena.asplund[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Kvittningsman
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2008-10-23 – 2016-10-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2016-10-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvinnor i Försvarsmakten

Interpellation 2017/18:205 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:205 Kvinnor i Försvarsmakten av Lena Asplund (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) SVT Nyheter presenterade nyligen uppgifter om att andelen kvinnliga yrkesofficerare i försvaret är mycket låg vid en internationell jämförelse. Av alla yrkesofficerare i Sverige är endast ca 7 procent

Inlämnad: 2017-11-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:205 av Lena Asplund (M) (pdf, 79 kB)

Biomedicinska analytiker

Interpellation 2017/18:164 av Lena Asplund (M)

Interpellation 2017/18:164 Biomedicinska analytiker av Lena Asplund (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Regeringen tillsatte i juli en utredning som ska se över utbildningar till specialistsjuksköterska (dir. 2017:86). Utredaren ska bland annat analysera vårdens tillgång på och behov av specialistsjuksköterskor,

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:164 av Lena Asplund (M) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1

Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3864 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.