Lennart Axelsson(S)

Lennart Axelsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 197
Titel Vårdare.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866002
E-post lennart.axelsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-20 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2016-03-16 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Asylprocessen

Skriftlig fråga 2016/17:1309 av Lennart Axelsson (S)

Fråga 2016/17:1309 Asylprocessen av Lennart Axelsson (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Jag vill börja med att säga att jag är för en reglerad invandring men också rätten att söka sig hit för att få sina skäl för asyl prövade. Men jag delar också uppfattningen att den situation som rådde

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1309 av Lennart Axelsson (S) (pdf, 75 kB)

Lärcentrum

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) Lärcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en förnyad satsning på att utveckla lärcentrum runt om i landet så att fler utbildningsplatser förläggs dit och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2132 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Öka bostadsbyggandet

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) Öka bostadsbyggandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka bostadsbyggandet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brist på bostäder finns nu i närmare 250 av landets 290 kommuner.


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2150 av Håkan Bergman m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.