Linda Snecker(V)

Linda Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 149
Titel Institutionskoordinator
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En högskola för alla

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) En högskola för alla 1        Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Antagningen till Högskolan 5Tillgängliga högskolor 6Ekonomisk trygghet för studenter 6.1Dolda kostnader för utbildning i Sverige 7Studenters


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3602 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Fri forskning och trygga anställningar

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) Fri forskning och trygga anställningar 1        Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som granskar förutsättningarna för forskare med funktionsnedsättning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3597 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Förstärkta rättigheter för transpersoner

Motion 2017/18:3596 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3596 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) Förstärkta rättigheter för transpersoner Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning som ser över möjligheten att införa ett tredje kön som juridiskt sett är


Utskottsberedning: KU SkU SoU

Motion 2017/18:3596 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3596 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.