Linda Westerlund Snecker (V)

Linda Westerlund Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Titel Institutionskoordinator
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Pensionären Jan Johansson och läraren Katarina Snecker.
  • Utbildning

    Fil.mag. statsvetenskap, Linköpings universitet 07.
  • Anställningar

    Domstolssekreterare, Attunda tingsrätt, Norrköpings tingsrätt 07-10. Institutionskoordinator, Linköpings universitet 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i polisens regionråd Öst 14-. Mediegrundlagsutredningen 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunstyrelsen, Norrköping 11-14. SKL:s programberedning för ökat bostadsbyggande 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Vänsterpartiet Östergötland 12-. Vänsterpartiets partistyrelse 10-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:1 av Linda Snecker (V) 27 september 2016 Trygg arbetsmiljö inom rättsväsendet
Interpellationsdebatt 2014/15:227 av Linda Snecker (V) 10 februari 2015 Kritik mot långa häktningstider och omfattande restriktioner
Interpellationsdebatt 2014/15:95 av Linda Snecker (V) 14 november 2014 Jämställdhet inom akademin
Interpellationsdebatt 2014/15:7 av Linda Snecker (V) 24 oktober 2014 Införande av samtyckeslagstiftning och oaktsamhetsbrott

med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet

Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:287 Ändringar i regleringen för Sametinget och sametingsvalet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag som innebär att Sametinget ska förordna


Utskottsberedning: 2018/19:KU9

Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:48 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare

Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:274 Bastjänstgöring för läkare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att bastjänstgöringen inom primärvården uppgår till 56 månader


Utskottsberedning: 2018/19:SoU5

Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:22 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens huvudsakliga innehåll 4Inledning 5Vänsterpartiets ståndpunkt 6Vänsterpartiets förslag 6.1Regional


Utskottsberedning: 2018/19:CU2

Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:21 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.