Lotta Finstorp(M)

Lotta Finstorp (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 250
Titel Socionom
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866292
E-post lotta.finstorp[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-11-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-11-18 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2017-03-22 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:336 av Lotta Finstorp (M) 14 mars 2017 RUT-avdraget
Debatt om förslag 2016/17:SkU15 1 mars 2017 Förstärkt konkurrens på lika villkor i kontantbranschen
Interpellationsdebatt 2016/17:279 av Lotta Finstorp (M) 28 februari 2017 Bärgningshastigheter
Interpellationsdebatt 2016/17:278 av Lotta Finstorp (M) 21 februari 2017 Arbetsmarknaden för unga i landsorten

Sysselsättningsfasen

Interpellation 2016/17:411 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:411 Sysselsättningsfasen av Lotta Finstorp (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Innan valet berättade Socialdemokraterna gärna att de hade ett mycket bättre alternativ gällande sysselsättningsfasen, tidigare fas 3. För cirka ett år sedan kom också ett pressmeddelande

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:411 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 66 kB)

En nationell plan mot mobbning

Skriftlig fråga 2016/17:1138 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2016/17:1138 En nationell plan mot mobbning av Lotta Finstorp (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Nyligen rapporterades om den fruktansvärda mobbning som en ung tjej blivit utsatt för på Fröslunda-Skjulstaskolan i Eskilstuna. Troligtvis har vi alla någon gång i livet sett eller upplevt mobbning.

Inlämnad: 2017-03-29 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1138 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 66 kB)

Ridning som friskvård

Interpellation 2016/17:394 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:394 Ridning som friskvård av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Sveriges befolkning är ett av världens friskaste folk, men samtidigt ser vi oroande höga sjukskrivningstal i landet. Ridningens hälsofrämjande effekter och lämplighet som förebyggande friskvård är väl

Inlämnad: 2017-03-21 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:394 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.