Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Infrastruktur

med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:299 Genomförande av webbtillgänglighetsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om tillgänglighet till digital offentlig service, med den ändringen att 9 första stycket


Utskottsberedning: 2018/19:TU2

Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:56 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en särskild myndighet bör upprättas för att hantera prövningen av ärenden om erkännande


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:57 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018–2029

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. M, C, KD, L med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Alliansens transportpolitiska utgångspunkter och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.