Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2016-02-03 –
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Domstolsverket i uppdrag att ta fram ett ackrediteringssystem för


Utskottsberedning: 2018/19:JuU23

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2018/19:JuU21

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.