Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2016-02-03 –
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bra bostäder åt alla

Motion 2018/19:410 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:410 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Bra bostäder åt alla 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Vänsterpartiets bostadspolitik 4Bostaden är en social rättighet 5Bygg bort bostadsbristen 5.1De största bostadspolitiska satsningarna på 20 år 5.2Ytterligare bostadspolitiska satsningar

2018-11-16

Motion 2018/19:410 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 123 kB) Motion 2018/19:410 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 248 kB)

En hälso- och sjukvård tillgänglig för alla

Motion 2018/19:406 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:406 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En hälso- och sjukvård tillgänglig för alla 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör utreda de allt större hälsoklyftorna och de stora skillnaderna i tillgång till vård samt återkomma

2018-11-16

Motion 2018/19:406 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:406 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 114 kB)

Digitalisering i näringslivet

Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Digitalisering i näringslivet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt berörda myndigheter att återkomma med en intern digitaliseringsstrategi i syfte att effektivisera hanteringen

2018-11-16

Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:405 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.