Margareta Larsson(-)

Margareta Larsson (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 101
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866331
E-post margareta.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-05-16 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-02-05 – 2015-05-15
    • Ordinarie 2013-08-26 – 2015-02-04
    • Ledig 2013-05-02 – 2013-08-25
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-05-01
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-04-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-03
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2012-04-11 – 2013-02-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2013-02-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-01-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-05-30
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-09-18
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:304 av Margareta Larsson (-) 30 januari 2018 Vanvård inom svensk psykiatri
Interpellationsdebatt 2017/18:303 av Margareta Larsson (-) 30 januari 2018 Läkemedelskostnader inom psykiatrin
Interpellationsdebatt 2017/18:223 av Margareta Larsson (-) 19 januari 2018 Patientsäkerhet kring psykofarmaka och självmord
Interpellationsdebatt 2017/18:60 av Margareta Larsson (-) 14 november 2017 Patientsäkerheten kring ECT-behandlingar

Vanvård inom svensk psykiatri

Interpellation 2017/18:304 av Margareta Larsson (-)

Interpellation 2017/18:304 Vanvård inom svensk psykiatri av Margareta Larsson (-) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Många fantastiska framsteg har skett det senaste århundradet när det gäller behandling av fysiska sjukdomar som hiv, cancer och infektionssjukdomar. Den svenska sjukvården står sig väl i

Inlämnad: 2017-12-29 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:304 av Margareta Larsson (-) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vanvård inom svensk psykiatri

Läkemedelskostnader inom psykiatrin

Interpellation 2017/18:303 av Margareta Larsson (-)

Interpellation 2017/18:303 Läkemedelskostnader inom psykiatrin av Margareta Larsson (-) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Den andel människor i vårt land som diagnostiserats med bland annat adhd, autism och aspberger har ökat i en omfattande skala de senaste tio åren. Detta är problematiskt eftersom många

Inlämnad: 2017-12-29 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:303 av Margareta Larsson (-) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Läkemedelskostnader inom psykiatrin

Patientsäkerhet kring psykofarmaka och självmord

Interpellation 2017/18:223 av Margareta Larsson (-)

Interpellation 2017/18:223 Patientsäkerhet kring psykofarmaka och självmord av Margareta Larsson (-) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Ökad kunskap kring psykisk ohälsa är en viktig del av det självmordspreventiva arbetet. Det är därför viktigt att försöka förstå de bakomliggande orsakerna för att kunna

Inlämnad: 2017-11-23 Svarsdatum: 2018-01-19 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:223 av Margareta Larsson (-) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Patientsäkerhet kring psykofarmaka och självmord

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.