Maria Ferm(MP)

Maria Ferm (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 242
Titel Studerande.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864555
E-post maria.ferm[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-05-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2016-11-01 –
    • Gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Vice gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Vice gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-05-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2016-11-01 –
    • Ledamot 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ersättare 2015-05-22 – 2015-12-31
    • Ledamot 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ersättare 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Ledamot 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-01-28
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avgiftsfria studier

Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) Avgiftsfria studier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en avgiftsfri utbildning för alla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vid terminsstart 2011 infördes studieavgifter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)

Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) Hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder kring hemlösa EU-medborgare som tvingas tigga, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2784 av Maria Ferm och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 71 kB)

Bättre etablering i skolan

Motion 2017/18:1672 av Maria Ferm (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:1672 av Maria Ferm (MP) Bättre etablering i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör ta ett större ansvar för att mer av resurser fördelas till de skolor som har det tuffast och de huvudmän som tar det största


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1672 av Maria Ferm (MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:1672 av Maria Ferm (MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.