Maria Malmer Stenergard(M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 97
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866341
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:104 av Maria Malmer Stenergard (M) 28 november 2017 Distansutmätning
Frågestund 23 november 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:103 av Maria Malmer Stenergard (M) 21 november 2017 Effekter av elcykelpremien
Interpellationsdebatt 2017/18:133 av Maria Malmer Stenergard (M) 21 november 2017 EU-kommissionens förslag om ålfiskeförbud

Hantering av dieselfusket

Interpellation 2017/18:280 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2017/18:280 Hantering av dieselfusket av Maria Malmer Stenergard (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Under 2015 avslöjades Volkswagens mycket omfattande utsläppsfusk. Cirka elva miljoner bilar omfattades globalt av fusket, och cirka 220 000 av dessa finns i Sverige. Fusket är oacceptabelt

Inlämnad: 2017-12-13 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:280 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 99 kB)

Upprustning av X 2000

Skriftlig fråga 2017/18:413 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2017/18:413 Upprustning av X 2000 av Maria Malmer Stenergard (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Den 28 november publicerade SVT Västmanland en artikel med en intervju med finansminister Magdalena Andersson och näringsminister Mikael Damberg med anledning av att SJ planerar att

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:413 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 92 kB)

Kronofogdens specialindrivning

Skriftlig fråga 2017/18:401 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2017/18:401 Kronofogdens specialindrivning av Maria Malmer Stenergard (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Kronofogdens specialindrivningsverksamhet (S-teamen) har varit en stor framgång i arbetet med att bekämpa organiserad brottslighet. I samverkan med bland andra Skatteverket, tullen och polisen

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:401 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.