Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 297
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866341
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14- och skatteutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig gymnasieskola. Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17). Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2015:06).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Information till skatteutskottet

Interpellation 2015/16:772 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2015/16:772 Information till skatteutskottet av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S OECD har arbetat fram rekommendationer för länder när det gäller skattebas och hur man ska förhindra vinster att flyttas mellan länder i syfte att undgå skatter. EU har tagit på sig ett arbete att göra

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:772 av Larry Söder (KD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Information till skatteutskottet

Utvecklingen för företag inom ROT-sektorn

Interpellation 2015/16:763 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2015/16:763 Utvecklingen för företag inom ROT-sektorn av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens uttryckliga ambition är att Sverige ska ha Europas lägsta arbetslöshet år 2020. Trots denna uttalade ambition har regeringen valt ett antal åtgärder som sannolikt minskar

Inlämnad: 2016-08-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:763 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen för företag inom ROT-sektorn

Slöseri med legitimerad vårdpersonal

Skriftlig fråga 2015/16:1454 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2015/16:1454 Slöseri med legitimerad vårdpersonal av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Gabriel Wikström S Fyra av tio tandläkare som legitimerades i Sverige under 2014 var utbildade i utlandet. Bland dem som har en utländsk tandläkarutbildning finns också många svenska studenter som valt att studera utomlands.

Inlämnad: 2016-07-13 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1454 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.