Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 297
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866341
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14- och skatteutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig gymnasieskola. Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17). Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2015:06).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:555 av Maria Malmer Stenergard (M) 27 juni 2018 Systembolaget och småskaliga producenter
Interpellationsdebatt 2017/18:372 av Maria Malmer Stenergard (M) 13 mars 2018 Skogsbruket och äganderätten
Interpellationsdebatt 2017/18:104 av Maria Malmer Stenergard (M) 28 november 2017 Distansutmätning
Interpellationsdebatt 2017/18:103 av Maria Malmer Stenergard (M) 21 november 2017 Effekter av elcykelpremien

Stärkt svensk livsmedelsproduktion

Skriftlig fråga 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:199 Stärkt svensk livsmedelsproduktion av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Jennie Nilsson S HK Scan ska skära ned på antalet tjänstemän över hela Sverige. Antalet tjänstemän kommer totalt att minska med runt 15 procent. Detta leder till att ungefär 220 personer kan förlora sina arbeten i hela HK

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Klimatklivet

Skriftlig fråga 2018/19:141 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:141 Klimatklivet av Maria Malmer Stenergard M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Nyligen presenterade Riksrevisionen sin granskning av Klimatklivet. Klimatklivet är ett finansiellt stöd till lokala investeringar som infördes år 2015 under den rödgröna regeringen. Under år 2018 omfattade stödet

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:141 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB)

Styrelseuppdrag med F-skattsedel

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1815 Styrelseuppdrag med F-skattsedel av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Som styrelseledamot var det från 2009 fram till i juni i år möjligt att fakturera styrelseuppdragets arvode, med en F-skattsedel. I juni innevarande år slog Högsta förvaltningsdomstolen genom en dom

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1815 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.