Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 297
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14- och skatteutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig gymnasieskola. Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17). Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2015:06).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M) 22 september 2015 Bensinskatten
Interpellationsdebatt 2014/15:743 av Aron Modig (KD) 22 september 2015 Höjda skatter på bensin och diesel
Interpellationsdebatt 2014/15:598 av Maria Malmer Stenergard (M) 2 juni 2015 Kvoteringslagstiftning
Interpellationsdebatt 2014/15:443 av Maria Malmer Stenergard (M) 2 juni 2015 Sänkt ROT-avdrag

Kompetensutvisningar

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:201 Kompetensutvisningar av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Problemet med kompetensutvisningar fortgår. På nyhetssajten Entreprenör rapporterades nyligen om en forskare vid Karolinska institutet som ska utvisas från Sverige enligt en dom från migrationsdomstolen

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 90 kB)

Konsekvenserna av gymnasielagen

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:200 Konsekvenserna av gymnasielagen av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vi får nu rapporter om de allvarliga konsekvenserna av gymnasielagen, som S-MP-regeringen drev fram. Det rör sig om unga män som står utan bostad, tvingas bo på gatan och utnyttjas

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Behovet av en långsiktig migrationspolitik

Interpellation 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:199 Behovet av en långsiktig migrationspolitik av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har under lång tid tagit ett stort ansvar för asylsökande. Vi är fortfarande ett av de länder i EU som tar emot störst antal asylsökande per capita. Till detta

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.