Maria Plass(M)

Maria Plass (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 99
Titel Civilingenjör
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864758
E-post maria.plass[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avdragsrätt för friskvård i enskild firma

Motion 2016/17:3323 av Maria Plass m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3323 av Maria Plass m.fl. (M) Avdragsrätt för friskvård i enskild firma Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa avdragsrätt för friskvård i enskild firma och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: 2016/17:SkU23

Motion 2016/17:3323 av Maria Plass m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3323 av Maria Plass m.fl. (M) (pdf, 58 kB)

Betalning för lagring av omhändertagen alkohol

Motion 2016/17:1927 av Erik Andersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:1927 av Erik Andersson m.fl. (M) Betalning för lagring av omhändertagen alkohol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ta ut hyra för förvaring av alkohol hos Tullverket samt om det är möjligt att ta ut


Utskottsberedning: 2016/17:JuU16

Motion 2016/17:1927 av Erik Andersson m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:1927 av Erik Andersson m.fl. (M) (pdf, 64 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2016/17:3322 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3322 av Ulf Kristersson m.fl. (M) Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2017 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3

Motion 2016/17:3322 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3322 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.