Maria Strömkvist(S)

Maria Strömkvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 135
Titel Studieombudsman
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864730
E-post maria.stromkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SkU31 16 maj 2017 Skatteförslag med anledning av energiöverenskommelsen
Debatt om förslag 2016/17:SkU26 6 april 2017 Skatteförfarande och folkbokföring
Frågestund 10 november 2016 Frågestund

Trafikplikt på Mora flygplats

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) Trafikplikt på Mora flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna till trafikplikt för Mora-Siljan flygplats samt om flygplatsen kan få tillgång


Utskottsberedning: 2016/17:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Dalabanans klassificering

Motion 2016/17:2772 av Hans Unander m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2772 av Hans Unander m.fl. (S) Dalabanans klassificering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för kraftfulla investeringar i Dalabanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2772 av Hans Unander m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2772 av Hans Unander m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Statlig fiber

Motion 2016/17:2739 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2739 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) Statlig fiber Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillgång till bredband och telefoni i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Bredband och it på landsbygden Det är glädjande


Utskottsberedning: 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2739 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2739 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.