Maria Weimer (L)

Maria Weimer (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Diplomat.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864543
E-post maria.weimer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-01-26
    • Ledamot 2014-12-19 – 2016-01-12
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-01-13 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att befruktade ägg som blivit över ska kunna doneras även om ingen av donatorerna


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20

Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4123 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att merkostnadsersättning bör kunna ges för hjälp i den dagliga livsföringen


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23

Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4122 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran

Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett nytt lagförslag som värnar möjligheten


Utskottsberedning: 2017/18:NU13

Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4110 av Lars Hjälmered m.fl. (M, L, KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.