Marianne Pettersson(S)

Marianne Pettersson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marianne.pettersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Morgan Johansson
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:MJU23 19 juni 2017 En livsmedelsstrategi för Sverige
Debatt om förslag 2016/17:MJU14 27 april 2017 Fiskeripolitik
Frågestund 27 april 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:MJU18 29 mars 2017 Offentliggörande av uppgifter om ekologiska aktörer

Utveckling av Öresundsregionen

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) Utveckling av Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för en nationell strategi och utveckling av Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen


Utskottsberedning: 2016/17:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 59 kB)

Kombidirektivet om kombinerade varutransporter

Motion 2016/17:2673 av Marianne Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2673 av Marianne Pettersson (S) Kombidirektivet om kombinerade varutransporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn för att finna en lösning på de problem som beskrivs i motionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering På


Utskottsberedning: 2016/17:TU13

Motion 2016/17:2673 av Marianne Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2673 av Marianne Pettersson (S) (pdf, 60 kB)

Vård för diagnoser rörande underfunktion i lymfsystemet

Motion 2016/17:2709 av Marianne Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2709 av Marianne Pettersson (S) Vård för diagnoser rörande underfunktion i lymfsystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vården av och forskningen om diagnoser som rör underfunktion i lymfsystemet bör ses över och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:2709 av Marianne Pettersson (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2709 av Marianne Pettersson (S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.