Marie Granlund(S)

Marie Granlund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 35
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864751
E-post marie.granlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-12-06 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Vice ordförande 2010-10-13 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Ledamot 2002-02-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-02-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-03-23 –
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1999-01-22 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-12-05 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2001-03-22 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 107 kB)

Fehmarn bält-förbindelsen

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) Fehmarn bält-förbindelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningen för att ta fram en strategi kring Fehmarn bält-förbindelsen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Danmark


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Nya stambanor för en hållbar förbindelse mellan Malmö och resten av Sverige samt norra Europa

Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S) Nya stambanor för en hållbar förbindelse mellan Malmö och resten av Sverige samt norra Europa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över utbyggnaden av nya stambanor


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.