Marie-Louise Rönnmark(S)

Marie-Louise Rönnmark (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie-louise.ronnmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Björn Wiechel
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2002-04-02 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-01-28 – 2002-03-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KrU5 23 februari 2017 Kultur för alla
Frågestund 23 februari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:KrU1 1 december 2016 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.