Martin Kinnunen(SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 334
Titel Fil.kand. nationalekonomi.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866239
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:MJU10 22 februari 2017 Vattenvård
Debatt om förslag 2016/17:MJU7 22 februari 2017 Giftfri vardag
Debatt om förslag 2016/17:MJU1 14 december 2016 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Debatt om förslag 2016/17:MJU6 12 oktober 2016 Godkännande av klimatavtalet från Paris

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige - fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3614 av Anders Forsberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3614 av Anders Forsberg m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om självförsörjningsgraden och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24

Motion 2016/17:3614 av Anders Forsberg m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3614 av Anders Forsberg m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2016/17:96 Utvidgning av Tivedens nationalpark

Motion 2016/17:3613 av Runar Filper m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3613 av Runar Filper m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:96 Utvidgning av Tivedens nationalpark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skogen i Tivedens nationalpark ska kunna skötas i enlighet med gällande lagstiftning,


Utskottsberedning: 2016/17:MJU16

Motion 2016/17:3613 av Runar Filper m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3613 av Runar Filper m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:97 Utvidgning av Björnlandets nationalpark

Motion 2016/17:3611 av Anders Forsberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3611 av Anders Forsberg m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:97 Utvidgning av Björnlandets nationalpark Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skogen i Björnlandets nationalpark ska kunna skötas i enlighet med gällande lagstiftning,


Utskottsberedning: 2016/17:MJU17

Motion 2016/17:3611 av Anders Forsberg m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3611 av Anders Forsberg m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.