Matheus Enholm (SD)

Matheus Enholm (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post matheus.enholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KU1 15 december 2018 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en förnyad översyn av samtjänstlagen


Utskottsberedning: 2018/19:KU35

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Riksdagens möjligheter till misstroendeförklaring

Skriftlig fråga 2018/19:91 av Matheus Enholm (SD)

Fråga 2018/19:91 Riksdagens möjligheter till misstroendeförklaring av Matheus Enholm SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en intervju i Dagens Nyheter svarar statsminister Stefan Löfven på flera frågor. Enligt uppgift i artikeln spekulerar statsministern om att han vill urholka riksdagens mandat

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:91 av Matheus Enholm (SD) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. De politiska partierna, allmänna val och regeringen Anslaget Stöd till politiska partier


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.