Mathias Sundin(L)

Mathias Sundin (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mathias.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017

Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i kommande skrivelser med redovisning av skatteutgifter bör analysera


Utskottsberedning: 2016/17:SkU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras – liberala vägval


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Rymdstrategi

Skriftlig fråga 2016/17:1288 av Mathias Sundin (L)

Fråga 2016/17:1288 Rymdstrategi av Mathias Sundin (L) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Vid ett flertal tillfällen har jag lyft behovet av en svensk rymdstrategi. Före forskningspropositionen sa rymdministern att besked kommer efter forskningspropositionen. Nu har det gått mer än ett halvår sedan den

Inlämnad: 2017-04-25 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1288 av Mathias Sundin (L) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.