Mathias Tegnér(S)

Mathias Tegnér (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864827
E-post mathias.tegner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ibrahim Baylan
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Statsrådsersättare 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2016-04-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SfU12 1 februari 2017 Socialavgifter
Frågestund 26 januari 2017 Frågestund
Frågestund 15 december 2016 Frågestund

Om relativ ålder och flexibel skolstart

Motion 2016/17:1896 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1896 av Mathias Tegnér (S) Om relativ ålder och flexibel skolstart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om flexibel skolstart och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att barn utvecklas olika torde inte komma som någon


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19

Motion 2016/17:1896 av Mathias Tegnér (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1896 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 65 kB)

Erkänn kurders rätt till självbestämmande

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) Erkänn kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder


Utskottsberedning: UU

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 106 kB)

Om kvinnlig könsstympning

Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S) Om kvinnlig könsstympning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bistånd för att motverka kvinnlig könsstympning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 1 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2796 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.