Mats Persson (L)

Mats Persson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns södra, plats 259
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-07-06 – 2017-08-06
    • Ordinarie 2017-07-03 – 2017-07-05
    • Ledig 2017-05-02 – 2017-07-02
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-19 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-16 och finansutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och skatteutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kamerabevakning vid skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Liberalernas hållning är restriktiv


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen föreslår en ny möjlighet till uppehållstillstånd för runt 9000 ensamkommande


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49

Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4178 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.