Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 275
Titel Reaktoroperatör
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:464 av Mattias Bäckström Johansson (SD) 13 april 2018 Skatteplanering kopplad till energibeskattning
Interpellationsdebatt 2017/18:368 av Mattias Bäckström Johansson (SD) 13 mars 2018 Leveranssäkerheten för el
Debatt om förslag 2017/18:NU9 28 februari 2018 Vissa elmarknadsfrågor
Debatt om förslag 2017/18:NU3 6 december 2017 Utgiftsområde 21 Energi

med anledning av regeringens proposition 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av regeringens proposition 2017/18:228 Energipolitikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 2. Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 3. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2018-04-26

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder – för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran. Motivering Regeringen föreslår i propositionen att det i Sverige ska införas ett


Utskottsberedning: 2017/18:NU13

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.