Mattias Ingeson (KD)

Mattias Ingeson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-23

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Demokrati och mänskliga rättigheter

Lika villkor för civilsamhället

Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:170 av Mattias Ingeson KD Lika villkor för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av stödet till idrottsrörelsen bör göras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt Socialavgiftslagen 2000:980 2


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:170 av Mattias Ingeson (KD) (pdf, 72 kB)

Statliga arbetsgivares särskilda ansvar för en jämlik arbetsmarknad

Motion 2018/19:171 av Mattias Ingeson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:171 av Mattias Ingeson KD Statliga arbetsgivares särskilda ansvar för en jämlik arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att utreda offentliga arbetsgivares ansvar för jämlikt tillträde till arbetsmarknaden och tillkännager


Utskottsberedning: FiU

Motion 2018/19:171 av Mattias Ingeson (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:171 av Mattias Ingeson (KD) (pdf, 71 kB)

Upprustning och utveckling av järnvägen Nässjö-Oskarshamn

Motion 2018/19:140 av Mattias Ingeson (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:140 av Mattias Ingeson KD Upprustning och utveckling av järnvägen NässjöOskarshamn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utveckla tågtrafiken mellan Nässjö och Oskarshamn och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:140 av Mattias Ingeson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:140 av Mattias Ingeson (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.