Mattias Karlsson(SD)

Mattias Karlsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866400
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 123 kB)

En ansvarsfull invandringspolitik

Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) En ansvarsfull invandringspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hjälp i närområdena genom ökade anslag till UNHCR samt utvalda kompletterande hjälporganisationer och tillkännager


Utskottsberedning: KU 2016/17:AU6 2016/17:JuU18 2016/17:SfU14 2016/17:SfU15 2016/17:SfU16 2016/17:SfU17 2016/17:SfU18 2016/17:SfU4 2016/17:SfU6 2016/17:UbU18 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (57 yrkanden): 55 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3409 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.