Mattias Karlsson(SD)

Mattias Karlsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866400
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Offentligt stöd till trossamfund

Skriftlig fråga 2011/12:661 av Karlsson, Mattias (SD)

den 15 juni Fråga 2011/12:661 Offentligt stöd till trossamfund av Mattias Karlsson (SD) till statsrådet Stefan Attefall (KD) För ett par veckor sedan visades ett avsnitt av SVT-programmet Uppdrag granskning där tio svenska moskéer besökts med avsikt att undersöka om och hur de arbetar

Inlämnad: 2012-06-15 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition SD350 1 Sammanfattning 1.1 Ansvar för Sverige Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 611 kB)

Moratorium för utfärdande av polisnotor vid idrottsarrangemang

Skriftlig fråga 2011/12:527 av Karlsson, Mattias (SD)

den 16 april Fråga 2011/12:527 Moratorium för utfärdande av polisnotor vid idrottsarrangemang av Mattias Karlsson (SD) till justitieminister Beatrice Ask (M) När jag under föregående år ställde en fråga till justitieministern huruvida regeringen avsåg att agera med anledning av de märkliga

Inlämnad: 2012-04-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.