Mattias Karlsson(SD)

Mattias Karlsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866400
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget för 2015

Motion 2014/15:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget till ändring i lagen (1984:410) om skatt på bekämpningsmedel enligt avsnitt 2.3 i propositionen. Riksdagen avslår förslaget


Utskottsberedning: 2014/15:FiU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 54 kB) Motion 2014/15:3085 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 123 kB)

med anledning av prop. 2014/15:50 Förändrad nedsättning av socialavgifter för unga

Motion 2014/15:3035 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3035 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2014/15:50 Förändrad nedsättning av socialavgifter för unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2014/15:50 Förändrad nedsättning av socialavgifter för unga. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:SfU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3035 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:3035 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.