Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866400
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Budgetpropositionen för 2018

Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) Budgetpropositionen för 2018 1   Sammanfattning Satsningar 2018 2019 2020 Sänkt inkomstskatt låg- och medelinkomsttagare 20,0 20,0 20,0 Sänkt marginalskatt 5,5 5,8 6,0 Satsningar mot äldrefattigdom        


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 609 kB) Motion 2017/18:2487 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 925 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.