Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 151
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866400
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Budgetproposition för 2019

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Budgetproposition för 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1184 kB) Motion 2018/19:1913 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1357 kB)

Uppåkra Arkeologiska Center

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. SD Uppåkra Arkeologiska Center Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör visa större intresse för Uppåkra Arkeologiska Center och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fornlämningen efter järnåldersstaden


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i sin helhet. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en ny utredning


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:24 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.