Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 –
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och justitieutskottet 14-16. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Dämpa


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3100 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning Sveriges försvar 20162020 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens innehåll 4Inledning 5Internationella samarbeten 6Nato 7Allmän värnplikt


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

med anledning av prop. 2014/15:91 En ny läkemedelslag

Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2014/15:91 En ny läkemedelslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det bör införas en bestämmelse i lagen om handel med läkemedel om en leveranstid på högst


Utskottsberedning: 2014/15:SoU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3065 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.