Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Utbildning och forskning

Utökad diskrimineringslagstiftning

Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad båda SD Utökad diskrimineringslagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheterna att införa politisk åskådning som diskrimineringsgrund i diskrimineringslagstiftningen

2018-10-30

Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:218 av Sven-Olof Sällström och Michael Rubbestad (båda SD) (pdf, 78 kB)

Fri spridning av offentlig konst

Motion 2018/19:185 av Michael Rubbestad (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:185 av Michael Rubbestad SD Fri spridning av offentlig konst Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att revidera lagstiftningen så att fri spridning av offentlig konst möjliggörs och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med offentlig

2018-10-25

Motion 2018/19:185 av Michael Rubbestad (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:185 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 72 kB)

Inför pantsystem för färgpatroner

Motion 2018/19:184 av Michael Rubbestad (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:184 av Michael Rubbestad SD Inför pantsystem för färgpatroner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av pantsystem för färgpatroner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den som yrkesmässigt tappar konsumtionsfärdig dryck

2018-10-25

Motion 2018/19:184 av Michael Rubbestad (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:184 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.